Földkábelt vagy szabadvezetéket “légkábelt” kell létesíteni, új villanyóra telepítéshez ill. energia bővítéshez?

Ez esetben eldőlt, hogy földkábeles csatlakozást kell kialakítani.

Ez esetben eldőlt, hogy földkábeles csatlakozást kell kialakítani.

„ A hálózatra csatlakozás feltételeinek változása a 2014. január 1.-vel hatályba lépett villamos energia törvénymódosítás miatt”
A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 2013. évi CCXXVII. törvénnyel módosított szövege 2014. január 1-én hatályba lépett. A módosított jogszabály szerint belterületen sem kell mindenhol földkábeles csatlakozót létesíteni. A törvény hatályba lépését követően bejelentett műszaki igények esetén a következőképpen kell eljárni (belterületen és külterületen egyaránt):
Új bekapcsolások:

  • Földkábeles hálózat esetén földkábeles csatlakozót kell felajánlani az ügyfélnek.
  • Szabadvezetékes hálózat esetén szabadvezetékes csatlakozást kell felajánlani az ügyfélnek amennyiben az igényelt teljesítmény szabadvezetékes csatlakozón kiadható.
  • Amennyiben az  ügyfél mégis ragaszkodik a földkábeles csatlakozáshoz szabadvezetékes hálózat esetén, abban az esetben a jogszabályban (76/2011 (12.21) NFM rendelet, és a 868/2011. Sz. MEH határozat) előírt díjakat kell a fogyasztónak megfizetnie. Azaz a szabadvezetékes hálózatra történő új bekapcsolás esetén 15 m földfelszínre vetített nyomvonalhosszig a földkábeles csatlakozó létesítése ingyenes.

Bővítések, áthelyezések

  • Amennyiben az ügyfél bővítés vagy mérőáthelyezés során a meglévő szabadvezetékes csatlakozóját földkábeles csatlakozóra kívánja cserélni, abban az esetben a jogszabályban (76/2011 (12.21) NFM rendelet, és a 868/2011. Sz. MEH határozat) előírt díjakat kell a fogyasztónak megfizetnie a földfelszínre vetített teljes nyomvonalhosszra vonatkozóan.

Példák:

  • Meglévő 1×16 A szabadvezetés csatlakozóról bővítés 3×16 A földkábelre, és 10 méter a földfelszínre vetített nyomvonalhossz

-Létesítési díjként fizetendő: 10 m x 4.000.- Ft/m + ÁFA

  • Meglévő 3×16 A szabadvezetés csatlakozóról bővítés 3×20 A földkábelre, és 10 méter a földfelszínre vetített nyomvonalhossz

-Létesítési díjként fizetendő: 10 m x 4.000.- Ft/m + ÁFA

Ideiglenes csatlakozó véglegesítése

  • Ideiglenes kábeles csatlakozás esetén a csatlakozó véglegesítésére továbbra sincs lehetőség. Az ideiglenes csatlakozó a fogyasztó tulajdona, így az a fogyasztó döntése, hogy szabadvezetékes vagy kábeles ideiglenes csatlakozót létesít saját költségére. Viszont a végleges bekapcsolás kérésekor mindenképpen az elosztó fogja a kábeles csatlakozót létesíteni. A fogyasztó figyelmét kiemelten fel kell hívni arra, hogy a kábeles csatlakozó létesítés átfutási ideje legalább 6 hónap, így időben rendelje meg azt.

 

Forrás: Mee Vet

Pislogó lámpák

Pislogó lámpák és elektromos füstszag miatt hívtak éjjel villanyszerelő segítséget egy XI. kerületi négyszintes családi házhoz.villanyszerelő_azonnal
Sajnos megint bele nyúltunk a jóba. Egy szimpla nulla szakadásnak volt tudható a hibajelenség. Több órás vizsgálódás után derült ki a hiba helye. Hibakeresés közben sok szabálytalan szereléssel találkoztunk, de a hibát okozó kötést mindent felülmúló helyen találtam meg. A vizes strang mögött félig átnedvesedve a szivárgó szennyvíztől. A 100-as szennyvíz cső nagyon útban volt a javítás során, de végül sikerült áthúzni a vezetékeket és a kötést is áthelyeztük a legközelebbi kötődobozvillanyszerelő_éjjelba.

Az ilyen rossz állapotban lévő elektromos hálózatoknál mindig javasoljuk az érintésvédelmi és a szabványossági felülvizsgálatot és, hogy  az érintésvédelem teljes legyen még egy áramvédő-kapcsolót is javaslunk beszerelésre.

Ajánlatos minden lakásban az elektromos hálózatot 5-6 évente felülvizsgálni, ellenőrizni. A rendszeres karbantartás még  mindig olcsóbb, mint egy leégett lakás helyreállítása, – vagy ami még rosszabb áramütéses balesetet szenvedni, ami lehet tragikus kimenetelű is.

Mészáros Péter szabványossági felülvizsgáló  Mob.: +36306040927

Villanyóra szabványosítás

Az ELMŰ előirja, ha bármilyen okból plombát kell bontani a villanyórán, akkor a jelenlegi szabványoknak megfelelően kell kialakítani a mérőhelyet. Ez azt jelenti, hogy a régi guman táblára szereregi_villanyoralt órákat kettős plombálhatóságú mérődobozba kell átszerelni. Ezen felül, ha a fővezetékek nem felelnek meg az új szabványoknak ill. jogszabályoknak, akkor azt is cserélni kell. Például, ha az óra mögött keressük a szétégett kötést, és régi textil szigetelésű vezetékeket találunk, azt kötelezően kicseréljük.villanyora_megeszerelve

Az energia bővítésnél hasonló a helyzet. A négyvezetékes hálózatot az Msz 447 szerint biztonságos ötvezetékes rendszeré kell átalakítani. PEN vezetőt legalább 10-es vezetékre cseréljük.

Villanytűzhely bekötéseknél fordul még elő, hogy cserélni kell a fővezetéket, mikor felbővitjük az óránkat 16 A -ról 32 A- re – mert a régi vezeték nem bírja el a 8-9 kW -os teljesítményt.

A szabványosítást a kiselosztó berendezésen (biztosítéktábla) is el kell végezni. Áram-védőkapcsolót kell beszerelni (Fi-relé, ÉV- relé). Ez a villamos szerkezet véd meg minket a szivárgó áram által okozot balasetektől.

Mészáros Péter regisztrált villanyszerelő Mob.: +36306040927

A szabványosításhoz kapcsolódó fontos információk az alábbi linken megtalálhatók:
http://www.villanyszerelogyorsszolgalat.hu/foldkabelt-vagy-szabadvezeteket-legkabelt-kell-letesiteni-uj-villanyora-telepiteshez-ill-energia-boviteshez-2/

Gyakori példa: Régebbi villanyóraszekrény kialakításoknál fordul elő kertvárosi környezetben, hogy a szabad vezeték (légkábel) a ház falára, vagy a tetőtartó oszlopra csatlakozik. A méretlen vezeték a padlástérben van vezetve szabálytalanul, a villanyóraszekrény lakótéren belül van. Ilyenkor a méretlen fővezeték hiba javításnál kötelezően megszüntetjük a méretlen vezeték vízszintes nyomvonalát a padlástérben, és a villanyóra szekrényt lakótéren kívülre helyezzük. Gyakorlatilag át kell helyezni a villanyórát. Sajnos az átszerelés költségeit ami nem kevés, kb.60-120 e Forint, a felhasználót terheli.