Mit tegyünk, ha ráz a vízcsap?

Hívjon!   06306040927 Mészáros Péter Érintésvédelmi felülvizsgáló

Amint azt tapasztalják, hogy csíp, ráz a vízcsap azonnal kapcsolják le a fogyasztásmérőn található főbiztosítékot. Társasházakban előfordulhat, hogy az sem segít., ott a tűzvédelmi főkapcsolót lehet lehúzni. Illetve az Áramszolgáltatót meg lehet kérni, hogy kapcsolják le a házat a hálózatról, mert nem biztonságos. Minket is hívhat, mert mi meg is keressük a hiba okát és kijavítjuk azt. Műszerekkel többféle méréseket végzünk a hibakeresés során. Az biztos, hogy a javítás után nem fog rázni a vízcsap. 

Miért ráz a vízcsap? 

A hiba oka nagyon sokféle lehet. A leggyakoribb hiba a PEN vezető szakadás, esetleg egy nem folytonos EPH, vagy egy zárlatos mosógép, de láttam olyat is, hogy a konyhában lévő kávéfőzőtől szikrázott a vízvezeték. Olyannal is találkoztam, hogy egy csillár volt zárlatos egy szinttel lejjebb. 

A rázás mindig egy megemelkedett potenciál különbség miatt alakul ki. Vízcsapon vagy a vasbeton szerkezeten van a potenciál emelkedés. Ezért ráz a vízcsap.

 

Megsérült a fázis vezetőn a szigetelést és lestelt a falhoz, és az aljzat betonba

A folyó viznél lehet mérni 15 voltot a kád lefolyón.

A kád kilépőnél 15 voltot lehet mérni

javítás után már nem lehet mérni a feszültséget a kád kilépőnél.

Szigetelő szalaggal javított vezeték.

A szerelvény rögzítő karmai okozták a viízcsap rázást.

ráz a vízcsap mert nincs Áram -védőkapcsoló

 

 

Társasházi elosztó csere

“Sokszor nem könnyű a villanyszerelő dolga”

Mikor megláttam a biztosítéktábla mögötti káoszt, már tudtam, hogy nem lesz könnyű dolgom.

A tervezett munkaidőnél tovább tartott a szerelés.

A képek magukért beszélnek.

 

társasházi elosztó szekrény felújítása

társasházi kiselosztó csereimg_20160920_175940legrand plexo 601986 belülről

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ez is a 7. kerületben készült:

 

Ez a Vasvári Pál utcában történt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kigyulladt biztosítéktábla javítása

Galéria

A galéria tartalmaz 4 fotót.

Mob.: 06306040927 Kigyulladt biztosíték tábla okán hívtak villanyszerelő gyorsszolgálatot, miután a Tűzoltóság porraloltóval eloltotta az elektromos tüzet. A bejelentés után azonnal kiszálltunk és elkezdtük a javítást. Az elosztó tábla kb. 8 évvel ezelőtt lett lecserélve a lakás hálózat felújítása során. … Egy kattintás ide a folytatáshoz….

Villanyóra szerelés, teljesítmény növelés, fővezeték felújítás társasházakban.

villanyóraszekrény  Mob.:  06306040927

Tájékoztatás társasházi eljárásrend változásról

Az ELMŰ Hálózati Kft. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft. 2015. november 01. határnappal módosította a társasházak igénybejelentés kezelésével kapcsolatos eljárásrendjét.

A felhasználói hálózat létesítése kivitelezési és dokumentációs kötelmét jogszabályok határozzák meg.

A félreértések elkerülése érdekében felhívjuk szíves figyelmüket, hogy eljárásrendünk változása nem módosítja a felhasználó oldal hálózati elemeinek és méréseinek létesítése, felújítása, átalakítása esetére, jogszabályokban előírt tervezési tevékenység elvégzésének kötelmét.

Eljárásváltozásunk, elsődlegesen az ügykezelés véghezvitele érdekében, az ügy társaságunk érdekkörébe tartozó szempontjainak teljesülése megítéléséhez szükséges elégséges dokumentációk körét határozta meg, nem feloldva az előbb említett felhasználó oldal jogszabályi megfelelés kötelmét.

Alábbiakban ismertetjük témakörben vonatkozó eljárási szabályainkat.

Alapelvek:

Társasházként tekintjük az igénybejelentést abban az esetben, ha az igénybejelentő egy ingatlanra egynél több felhasználási hely ellátási igényét fogalmazza meg, és

bemutatja a társasházi alapító okiratot.

  • A fenti alapelv igaz újbekapcsolás és meglévő felhasználási hely csatlakozási igény módosítása esetére is.

A bejelentő igényét ügyfélszolgálat felé beadott bejelentést követően, tájékoztató levélben válaszoljuk meg.

  • Az igényt benyújtó ügyfelet tájékoztatjuk, hogy az összekötő berendezés (társasház belső méretlen hálózata) megnövekedett energia igényre vonatkozó megfelelését a fennálló jogi szabályozás miatt tervezővel ellenőriztetni és tanúsíttatni továbbra is szükséges, és ennek felhasználó általi elvégeztetését a saját biztonsága érdekében javasoljuk. A változás abban áll, hogy e tervezői tanúsítás meglétét, az ügy kezelése során az alábbi esetekben felénk alap esetben nem kérjük bemutatni. Helyette elfogadjuk a kivitelező, jogszabályi és szabványi feltételek teljesülését igazoló felelős nyilatkozatát, melyet a „B/M – 0345_Csatlakozó műszaki dokumentáció tipizált mérőhelyekhez” című nyomtatvány, vonatkozó kivitelezői nyilatkozat részének kitöltésével tehet meg.

  • Amennyiben nem társasházi a benyújtott igény, abban az esetben az ingatlanon az egyes felhasználási helyeket csatlakozási pontonként függetlenül, külön-külön szükséges a közcélú hálózathoz csatlakoztatni.

Mérőhely kialakítás feltételei:

Új társasház

  • Tervezni kell, kivéve, ha a csatlakozó vezeték végére csoportos tipizált mérőszekrény elrendezés létesül. (darabszámtól függetlenül)

  • A mérést alapesetben az üzletszabályzatnak megfelelően, az MSZ 447:2009 előírásait betartva lakótéren kívül, közös használatú térben, lehetőleg a társasház csatlakozási pontján csoportosan kell elhelyezni. Az említett csatlakozási ponton elhelyezett tipizált csoportos mérőszekrény esetét kivéve csak jóváhagyott terv alapján lehet kivitelezést végezni.

Meglévő társasház

Összekötő berendezésének felújítás esetén:

  • Tervezni kell.

  • A mérést alapesetben az MSZ 447:2009 szerint lakótéren kívül, közös használatú térben, lehetőleg csoportosan kell elhelyezni.

  • Részleges felújítási igény esetén is a terv az épület egészére vonatkozzon, és határozza meg a felújítási ütemeket, amelyek alapján a részleges felújítás egyes szakaszai önmagukban is elvégezhetők.  A munka kivitelezése elfogadott terv alapján végezhető el.

Új egyedi felhasználási hely(ek) létrehozása:

Ebben a pontban új felhasználási helynek tekintjük a lakrész leválasztással létrehozott új felhasználási helyeket, tetőtér beépítéseket, ráépítéseket, amikor új mérési pont jön létre.

  • Ügykezelési szempontból az új lakrész nem kell, hogy önálló ingatlan nyilvántartási albetét számmal rendelkezzen.

  • Tervezni kell. A mérési terv részeként az összekötő berendezést ellenőrizni kell az 1%-os feszültségesés betartása érdekében.

  • A mérést alapesetben az MSZ 447:2009 szerint lakótéren kívül, közös használatú térben kell elhelyezni. A munka kivitelezése elfogadott terv alapján végezhető el.

Meglévő felhasználási hely (egy lakás) teljesítmény bővítése:   

A mérőhely kialakítás a régi mérőszekrény helyén is elfogadható, amennyiben az kielégíti a vonatkozó egyéb követelményeket (pl: kezelhetőség, leolvashatóság, védettség… stb.).

A korábbi szabály a fenti teljesítmény korlátok figyelembe vételével tovább él, miszerint a kismegszakító cseréjét igénylő bővítés esetén a meglévő, megfelelő állapotú mérőhely megtartható, ha azt nem kell a bővítés miatt átalakítani.

Nem kell a tervet bemutatni, elegendő a regisztrált villanyszerelő által felelősen kitöltött 345. számú csatlakozó műszaki dokumentáció, az alábbi esetekben:

  • Nappali egy fázis 1×32A, három fázis 3×16A határig, amennyiben fázisszám változással nem jár az igény megvalósítása.

  • Éjszakai vezérelt, különmért vételezés utólagos kialakítása, vagy bővítése esetén,

amennyiben egy fázison, a nappalival azonos fázisról táplálva 1×16A, attól eltérő fázisról táplálva 1×32A határt nem haladja meg, három fázison 3×16A határig, de a nappali és éjszakai vezérelt vételezés együttesen a 32A-t ekkor sem haladhatja meg.

  • Nappali+GEO, vagy nappali+H tarifa esetén, amennyiben az igényben a két mérés együttesen, egy fázison 1×32A, vagy külön fázison táplálva 1x32A, (2F+N+PE), illetve három fázison 3×32A határt nem haladja meg.

Mérőhely felújítás egy felhasználó esetére, vagy egy éven túl kikapcsolt mérőhely ismételt ellátása (teljesítményváltozás nincs):

  • Nem kell a tervet bemutatni, elegendő a regisztrált villanyszerelő által felelősen kitöltött 345. számú csatlakozó műszaki dokumentáció.

  • A mérőhely kialakítás a régi mérőszekrény helyén is elfogadható, amennyiben az kielégíti a vonatkozó egyéb követelményeket (pl: kezelhetőség, leolvashatóság, védettség… stb.).

Tisztelettel:

Méréstechnika és mérőellenőrzési osztályelmű_émász

Forrás: MEEVET

Mészáros Péter ELMŰ által Regisztrált villanyszerelő

Mob.: 06306040927

Ingyenes villanyszerelői felülvizsgálat

Ingyenes villanyszerelői felülvizsgálat a lakosság számára Budapest területén!

A felülvizsgálat célja, hogy felderítsük az érintésvédelmi hibákat – és felhívjuk a lakosság figyelmét az ellenőrzéssel az elektromos hálózat veszélyeire, biztonsági szintjére.Ráz_a_vízcsap_viilanyszerelő24

Tapasztalatunk, hogy a lakások 40% -ában valamilyen kisebb hiba fellelhető és 10%-ban kritikus az érintésvédelem.

A kezdeményezés megindítását egy korábbi áramütéses balesetet szenvedő Hölgy esete adta, ami majdnem tragikus kimenetelű volt. Egy villanyrezsó rázta meg súlyosan. Még az eszméletét is elvesztette és kórházba került 24 órás megfigyelésre. Az áram ütés után órákkal később is ölhet egy vérrög!zárlatos_konnektor

Egy öreg pesti bérház lakásban még az MSZ 172 és az MSZ 1600 szabvány szerint alakították ki a villamos hálózatot réz vezetőkkel, mindenhol védőérintkezős csatlakozással. Mégis hibáztak a villanyszerelők, amikor a konyhában az egy méter alatt nem freccsenő víz ellen védett konnektorokat szereltek fel. Ugyanis a főzés közben villanyszerelő_Budapestkifröccsenő zsíros folyadékok a konnektorban a védőérintkező érintkezését megrontotta, és a fázisvezető érintkezőjén átszivárgott áramok a fémtestre okozott  balesetet. Áramvédő -kapcsoló (Fi-relé) nem volt beszerelve, ami megvédte volna a az áramütéstől a szerencsétlenül járt Hölgyet.

 

A ellenőrzés tartalmazza

  • kiselosztó tábla átvizsgálását
  • érintésvédelem, áramütés elleni védelem hatékonyságának egyszerűsített ellenőrzését érintésvédelmi célműszerrel
  • EPH vizsgálatát ( víz – gáz vezetékek, fürdőkád, egyen potenciál összekötések)
  • Villamos tűz elleni védelem rövidített ellenőrzése
  • Áramvédő kapcsoló célműszeres ellenőrzése

A vizsgálati idő általában nem több mint egy óra. Ez a vizsgálat nem pótolja a teljes kőrű felülvizsgálatot, de a főbb hiányosságokat feltárhatja.

Ingyenes vizsgálat tartalmazza a hiba feltárást, szaktanácsadást.

Szükség esetén helyben megrendelhető. -Az áramvédő -kapcsoló beszerelés, hiba javítás.

Csak a kiszállásért kell fizetni 7500 Ft. -ot ami azonos az ELMŰ tarifájával. A munkadíjon megspórolhat akár 50000 Ft-ot.

Megéri átnézetni az elektromos hálózatunkat legalább ötévente. Az elektromos kötések tönkremehetnek, a földelőszonda rozsdásodik az idő során. Nem tudhatjuk, hogy a védővezetők megfelelő hatékonysággal tudnak -e zárlati áramot elvezetni. A vizsgálat után kiderül, hogy biztonsággal használhatjuk az elektromos berendezéseinket. Hibás hálózatnál javaslatot adunk a javításra, pontos hibahely meghatározással.

Az ingyenes vizsgálatot megrendelheti a +36306040927 telefonon, cserébe egy megosztást kérünk a facebook-on. Mészáros Péter Szabványossági Felülvizsgáló.

 

Ugró Gyula utca 13. fővezeték havária

Galéria

A galéria tartalmaz 5 fotót.

Megnövekedett hurokimpedancia Jelen esetben szerencsére nem a PEN vezetővel volt a probléma. Ugró Gyula sor 13. VI. emelet   -megnövekedett hurokimpedancia Javaslom a Társasház elektromos hálózatának karbantartását. Mészáros Péter minősített villanyszerelő.  

Schwartzer Ferenc utca TÁRSASHÁZ kigyulladt fővezeték

Galéria

A galéria tartalmaz 4 fotót.

Kigyulladt fővezeték a II. emeleten. Javaslom a textil szigetelésű vezetékek cseréjét, mert tűzveszélyes! Mészáros Péter +36306040927

Életveszélyes Társasházi fővezeték!

Mészáros Péter Erősáramú Berendezések Szabványossági Felülvizsgáló 

Mob.: +36306040927

Húsvéti ünnepek alatt hívtak s.o.s villanyszerelő gyorsszolgálatos segítséget a Leonardo da Vinci utcai Társasház havária miatt. A tapasztalt hiba: a fővezeték felszálló szakasza és annak leágazásainál leégett szigetelés. Alulméretezett vezetékek, és dilettáns, elöregedett kötések.

elszenesedett fővezeték

elszenesedett fővezeték

Az ügyfelem kérve kérlelt, hogy csináljam meg, javítsam ki a hibát, mert Ő nem szeretne húsvétkor áram nélkül maradni. Az ideiglenes szereléseket nem vállalva javaslatot tettem, hogy cseréljük ki az elszenesedett vezeték szakaszt. Ehhez a lakók és a közös

képviselő hozzájárulása is szükséges lett volna, mert a javítás során több órára szünetelne az érintet lakásokban az áram. Az ügyfelemnek nem fogalmaztam érthető módon, mert még utánam kihívott egy magát villanyszerelőnek nevezett természetes személyt, aki bevállalta az ideiglenes szerelést és ezzel életveszélyt okozott az ott lakóknak. Ez felesleges pénz kidobás volt a szakszerűtlen  villanyszerelésre.

Az elszenesedett szigetelés a vezetékeken nem szigetel megfelelően. Egy idő után a vezetékek terheléstől függetlenül kigyulladnak. Ezzel nagy mennyiségű mérgező füst áramolhat be a lakásokba a csöveken keresztül. A tűz is tovább terjedhet a csőhálózaton.

Kíváncsi lennék, hogy a Társasháznak a milyen minősítést adott  a legutóbbi szabványossági felülvizsgálatkor az erősáramú berendezések szabványossági felülvizsgálója.

Ezt az ellenőrzést jogszabály írja elő, amit 6 évenként kell, hogy megrendelje az ingatlan

szikrázó vezeték

szikrázó vezeték

kezelője. OTSZ illetve 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet a Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzat szerint.

RÉSZLET A JOGSZABÁLYBÓL:

 

Az ingatlankezelő feladatai:

(3) Az ingatlankezelő köteles közvetlen életveszélyt jelentő hiba esetén

a) az azt okozó berendezést haladéktalanul kikapcsolni, illetve az áramszolgáltatóval kikapcsoltatni,

 

b) a kezelésében levő (pl.: a méretlen fogyasztói hálózat részét képező) hibás berendezést nyolc napon belül kijavíttatni és visszakapcsolni (visszakapcsoltatni).

 

(4) Amennyiben az ingatlankezelő tudomást szerez arról, hogy az épület meglevő érintésvédelmi berendezése – ideértve az EPH-t is – nem felel meg az előírásoknak, köteles ezt

 

– a közvetlen életveszélyt jelentő esetben haladéktalanul, de legfeljebb 24 órán belül

 

– egyéb esetben nyolc napon belül

 

kivizsgálni, illetve kivizsgáltatni és hiba esetén annak kijavítása érdekében a (2), illetve a (3) bekezdés szerint eljárni.

25. § (1) A feltárt hiányosságok kiküszöbölését az MSZ 172/1 szerinti „szerelői ellenőrzéssel”, illetve „szabványossági felülvizsgálattal” kell igazolni. Az erre vonatkozó bizonylatokra is a 23. § (6) bekezdésének az előírásait kell alkalmazni.

 

(2)9 Amennyiben az épület érintésvédelmi rendszerén feltárt hibák kijavítására előírt határidők műszaki-gazdasági okok miatt nem teljesíthetők, az ingatlankezelő kellő indokolással határidő módosítást kérhet a hatóságtól.

forrás: net.jogtar.hu

Pislogó lámpák

Pislogó lámpák és elektromos füstszag miatt hívtak éjjel villanyszerelő segítséget egy XI. kerületi négyszintes családi házhoz.villanyszerelő_azonnal
Sajnos megint bele nyúltunk a jóba. Egy szimpla nulla szakadásnak volt tudható a hibajelenség. Több órás vizsgálódás után derült ki a hiba helye. Hibakeresés közben sok szabálytalan szereléssel találkoztunk, de a hibát okozó kötést mindent felülmúló helyen találtam meg. A vizes strang mögött félig átnedvesedve a szivárgó szennyvíztől. A 100-as szennyvíz cső nagyon útban volt a javítás során, de végül sikerült áthúzni a vezetékeket és a kötést is áthelyeztük a legközelebbi kötődobozvillanyszerelő_éjjelba.

Az ilyen rossz állapotban lévő elektromos hálózatoknál mindig javasoljuk az érintésvédelmi és a szabványossági felülvizsgálatot és, hogy  az érintésvédelem teljes legyen még egy áramvédő-kapcsolót is javaslunk beszerelésre.

Ajánlatos minden lakásban az elektromos hálózatot 5-6 évente felülvizsgálni, ellenőrizni. A rendszeres karbantartás még  mindig olcsóbb, mint egy leégett lakás helyreállítása, – vagy ami még rosszabb áramütéses balesetet szenvedni, ami lehet tragikus kimenetelű is.

Mészáros Péter szabványossági felülvizsgáló  Mob.: +36306040927

Villanyóra szabványosítás

Az ELMŰ előirja, ha bármilyen okból plombát kell bontani a villanyórán, akkor a jelenlegi szabványoknak megfelelően kell kialakítani a mérőhelyet. Ez azt jelenti, hogy a régi guman táblára szereregi_villanyoralt órákat kettős plombálhatóságú mérődobozba kell átszerelni. Ezen felül, ha a fővezetékek nem felelnek meg az új szabványoknak ill. jogszabályoknak, akkor azt is cserélni kell. Például, ha az óra mögött keressük a szétégett kötést, és régi textil szigetelésű vezetékeket találunk, azt kötelezően kicseréljük.villanyora_megeszerelve

Az energia bővítésnél hasonló a helyzet. A négyvezetékes hálózatot az Msz 447 szerint biztonságos ötvezetékes rendszeré kell átalakítani. PEN vezetőt legalább 10-es vezetékre cseréljük.

Villanytűzhely bekötéseknél fordul még elő, hogy cserélni kell a fővezetéket, mikor felbővitjük az óránkat 16 A -ról 32 A- re – mert a régi vezeték nem bírja el a 8-9 kW -os teljesítményt.

A szabványosítást a kiselosztó berendezésen (biztosítéktábla) is el kell végezni. Áram-védőkapcsolót kell beszerelni (Fi-relé, ÉV- relé). Ez a villamos szerkezet véd meg minket a szivárgó áram által okozot balasetektől.

Mészáros Péter regisztrált villanyszerelő Mob.: +36306040927

A szabványosításhoz kapcsolódó fontos információk az alábbi linken megtalálhatók:
http://www.villanyszerelogyorsszolgalat.hu/foldkabelt-vagy-szabadvezeteket-legkabelt-kell-letesiteni-uj-villanyora-telepiteshez-ill-energia-boviteshez-2/

Gyakori példa: Régebbi villanyóraszekrény kialakításoknál fordul elő kertvárosi környezetben, hogy a szabad vezeték (légkábel) a ház falára, vagy a tetőtartó oszlopra csatlakozik. A méretlen vezeték a padlástérben van vezetve szabálytalanul, a villanyóraszekrény lakótéren belül van. Ilyenkor a méretlen fővezeték hiba javításnál kötelezően megszüntetjük a méretlen vezeték vízszintes nyomvonalát a padlástérben, és a villanyóra szekrényt lakótéren kívülre helyezzük. Gyakorlatilag át kell helyezni a villanyórát. Sajnos az átszerelés költségeit ami nem kevés, kb.60-120 e Forint, a felhasználót terheli.